Cyfrowy warsztat humanisty Czy nowa platforma humanistyki cyfrowej jest nam potrzebna?

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium naukowym poświęconym cyfrowemu warsztatowi humanisty.

Rzeczywistość cyfrowa wkroczyła w nasze życie i większość z nas chętnie korzysta z jej niewątpliwych dobrodziejstw. Czy rzeczywistość cyfrowa może być jednak użyteczna dla nas, jako humanistów, z zawodowego punktu widzenia? Czy cyfrowe narzędzia i nowe metodologie badawcze, które tych narzędzi wymagają, są zagrożeniem dla humanistyki czy może jednak szansą?

Od kilku już lat widoczny jest wzrost zainteresowania zjawiskiem zwanym humanistyką cyfrową. Pokłosiem tego zainteresowania są liczne projekty dygitalizacyjne przede wszystkim zasobów bibliotecznych. Nie wyczerpują one jednak wszystkich możliwości.

Dlatego w 2017 roku Zespół ds. Cyfryzacji Nauki na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej podjął starania o stworzenie miejsca – platformy, gdzie będzie można rozwijać narzędzia i projekty cyfrowe służące humanistom, przede wszystkim filologom, z naszego Uniwersytetu. Ale, tak, jak w podtytule konferencji, należy postawić sobie pytania:

• Czy nowa platforma humanistyki cyfrowej jest nam potrzebna?
  • Czego brakuje nam w już istniejących projektach i narzędziach cyfrowych?
  • Jakie zagrożenia widzą badacze w tych narzędziach i projektach? Rozproszenie? Nietrwałość? Niepewność?
  • A może jednak widzimy w nich szanse i pokładamy nadzieje w niespotykanych dotąd możliwościch przetwarzania i analizy tekstów? W nowych formach prezentacji? W hipertekstualności i dostępności?

Spróbujmy podczas seminarium przyjrzeć się wybranym przedsięwzięciom cyfrowym z najbliższego otoczenia – naszego Uniwersytetu i Biblioteki Kórnickiej PAN – oraz projektom wykorzystywanym w pracy przez naszych badaczy. Program prelekcji, który znajdziecie Państwo w załączniku, ułożony jest od szczegółu do ogółu, od narzędzi, przez projekty i serwisy, do pytań ostatecznych i zasadniczych.

Gorąco Państwa zachęcamy do udziału w seminarium i zabrania głosu w dyskusji.

W imieniu organizatorów: Zespołu ds. Cyfryzacji Nauki na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej, Wydziału Neofilologii, Ośrodka Wsparcia Kształcenia na Odległość, Zakładu Nauk Pomocniczych i Edytorstwa Instytutu Filologii Polskiej, serdecznie zapraszamy

dr hab. Bogdan Hojdis, mgr Adam Cankudis
Poznańska Platforma Humanistyki Cyfrowej

————————————–
Seminarium „Cyfrowy warsztat humanisty. Czy nowa platforma humanistyki cyfrowej jest nam potrzebna?”
25 czerwca 2018, godz. 11:00
Salon Mickiewicza Collegium Maius
ul. Fredry 10, Poznań

—-